Didieji Lietuvos miestai
Spustelk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos
Didieji Lietuvos miestai: Vilnius, Kaunas ir Klaipėda yra svarbiausi Lietuvos valstybės istoriniai, ekonominiai ir kultūros centrai. Nuo pat įkūrimo jie suteikė šaliai skirtingų naudų. Žinios apie Vilnių, kaip sapnavo pats kunigaikštis Gediminas, iš tiesų pasklido po pasaulį – tai mūsų sostinė, kuri vis auga, traukia čia apsigyventi, pailsėti ar investuoti. Kauno pavadinimas skelbia, kad nuo pat įkūrimo yra pasiryžęs kautis ir ginti šalies patriotinius įsitikinimus, puoselėti lietuvybę ir garsinti Lietuvą savo sporto, kultūros, meno, verslo pasiekimais. Klaipėda žavi jūra, į uostą atplaukiančiais laivais iš daugelio pasaulio šalių. Lietuvos didieji miestai: Vilnius, Kaunas ir Klaipėda – tai šalies istoriniai, ekonominiai ir kultūros centrai, kurių turtinga praeitis ir dinamiška dabartis kviečia juos pažinti iš arčiau.
Kiekvieno Lietuvos miesto augimo istorija savita. Miestams augant laisvai (kai teritorijoje vyrauja taika ir šalis neišgyvena okupacinių laikotarpių), ekonomika, socialinės žmonių galimybės laisvai plėtoti verslus, mokytis, tikėti vystėsi natūraliai. Lietuva Europoje išsiskyrė savo tolerancija kitaučiams, kitų religijų atstovams. Čia prieglobstį dažnai rasdavo tie, kurie dėl savo kilmės arba religijos buvo persekiojami tėvynėje.
Po III ATR padalijimo 1795 m. gyvenimo miestuose kokybė pakito. Tuometinė carinės Rusijos imperijos valdžia panaikino daugybę miestiečių teisių, Magdeburgo teisę pasitelkė savo interesams ir naudai. XIX a. Lietuvos miestų gyventojai buvo rusinami, agresyvios politikos padarinius patyrė ir visos čia gyvenusios tautos. Dar sudėtingesnis gyvenimas Lietuvoje ir jos miestuose pasidarė po XIX a. vykusių sukilimų prieš Rusijos imperiją.
XX a. Lietuvos didmiesčiai išgyveno itin sudėtingą laikotarpį, kurį paženklino abu pasauliniai karai ir okupaciniai režimai. Miestai tarsi „keliavo iš rankų į rankas”, atitekdavo skirtingoms šalims, kito net ir sostinės statusas.