Ką papasakojo tremtį patyrę vaikai?

Nuo Antrojo pasaulinio karo pradžios iki sovietų kariuomenės įžengimo į Lietuvą prabėgo vieni mokslo metai: karas prasidėjo 1939 m. rugsėjį, o sovietų kariuomenė į Lietuvą įžygiavo 1940 m. birželį. Istorikas Norbertas Černiauskas pasakoja: „Gegužę mokslo metai artėjo link pabaigos, buvo einamos paskutinės temos, ruošiamasi užversti vadovėlius.“ Mokiniai visus mokslo metus galėjo gyventi įprastą gyvenimą, nors didelėje dalyje Europos jau vyko karas.

1940 m. birželį Lietuvos mokinių ir visų gyventojų gyvenimas pasikeitė, nes:

SSRS pareigūnai delsė naudoti prievartą (suimti, tremti, atiminėti turtą ar kaip nors bauginti) prieš gyventojus masiškai, nes tai būtų trukdę įgyvendinti pirmąjį tikslą – suformuoti Sovietų Sąjungos kaip draugiškos Lietuvai valstybės įvaizdį. Praėjus beveik vieniems okupacijos metams, sovietų valdžia surengė pirmąjį masinį gyventojų trėmimą. 

Spustelk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos

Trys kortelės: 1. 1941 m. birželio 14 d. Sovietų Sąjunga pradėjo pirmąjį masinį Lietuvos gyventojų trėmimą. 2. Lietuvos gyventojus sovietų valdžios pareigūnai traukiniais gabeno į Sibirą. 3. Dalį tremtinių sovietai trėmė į tolimesnius Sovietų Sąjungos kraštus, prie Laptevų jūros.

Per pirmąjį masinį trėmimą sovietai ištrėmė apie 17,5 tūkst. Lietuvos gyventojų į Sibirą ir kitus Sovietų Sąjungos regionus (Komiją, Kazachiją). Iš jų apie 5 tūkst. buvo vaikai.

Išnagrinėk Sovietų Sąjungos žemėlapį, kuriame pavaizduotos trėmimų vietos.

Tremtyje atsidūrusios šeimos su savo vaikais turėjo susikurti naują gyvenimą, įveikti Sibiro sunkumus. Išnagrinėk, ką tremtiniai pasakoja apie savo kasdienybę.

Spustelk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos

Penkios kortelės: nepriteklius, darbai, mokymasis, žaidimai ir pramogos, tautiškumas ir bendruomeniškumas