Kas yra Antrasis pasaulinis karas?
Nagrinėdami informaciją apie Antrąjį pasaulinį karą ir Lietuvos vaikų patirtis susidursime su naujomis sąvokomis (jų paaiškinimus raskite puslapyje Sąvokos). Apibūdindami įvykį atskleidžiame jo priežastis, eigą, bruožus ir padarinius (pasekmes). Tokia eiga ir aptarsime Antrąjį pasaulinį karą.
Nuotraukoje šalia pastato matyti nacistinės Vokietijos simbolis – erelio skulptūra su svastika. Danguje skriejantys kariniai lėktuvai demonstruoja vokiečiams Vokietijos karinę galią. Ši valstybė nuo pat nacių atėjimo į valdžią stiprino savo kariuomenę. Per renginį buvo šlovinamas Vokietijos lyderis. Jis į valdžią atėjo pažadėjęs atkurti šalies galybę, prarastą per Pirmąjį pasaulinį karą, ir atkeršyti valstybėms, kurios prieš ją tąkart laimėjo. A. Hitleris siekė dar daugiau – vokiečiai turėjo tapti tauta, valdančia visą Europą. Iki Antrojo pasaulinio karo panašiai elgėsi ir Sovietų Sąjunga: jos lyderis (Josifas Stalinas) padidino savo galias (jis, kaip ir A. Hitleris, buvo diktatorius), stiprino savo karines pajėgas (ruošėsi susigrąžinti buvusias Rusijos imperijos žemes).
Garsus britų istorikas Erikas Hobsbomas yra pasakęs, kad tikrasis Antrojo pasaulinio karo kaltininkas yra A. Hitleris. Bet ar tikrai tik jis? Iki karo pradžios likus visai nedaug A. Hitleris ir J. Stalinas susitarė nepulti vienas kito valstybės ir pasidalyti Rytų Europos teritorijas. Taip diktatoriai išvengė tarpusavio kovos ir galėjo pradėti įgyvendinti savo grobikiškus planus. Tačiau vykstant Antrajam pasauliniam karui naciai susitarimą sulaužė ir užpuolė Sovietų Sąjungą. Kodėl taip nutiko?
Nuotraukoje matyti Antrojo pasaulinio karo pradžios įvykiai, karą pradėjusios valstybės kariai. Pirmieji šios kariuomenės kariai į Lenkiją įžygiavo 1939 m. rugsėjo 1 d. Po keliolikos dienų (rugsėjo 17 d.) į tą pačią valstybę įžygiavo Sovietų Sąjungos kariuomenė.
Susipažink su Antrojo pasaulinio karo eiga.
Nuotraukoje matome vieną iš karo padarinių. Deja, jų buvo ir daugiau:
- Svetimos valstybės atėmė Lietuvos nepriklausomybę.
- Pirmoji Lietuvą okupavo Sovietų Sąjunga (1940 m. birželis), vėliau tą patį padarė nacistinė Vokietija (1941 m. birželis).
- Sovietai įvykdė pirmąjį masinį Lietuvos gyventojų trėmimą, ištrėmė 17 600 žmonių, iš jų 5120 vaikų (demonstracija Ką papasakojo tremtį patyrę vaikai?).
- Žuvo apie 195–196 tūkst. Lietuvos žydų (demonstracija Ką papasakojo Holokaustą patyrę vaikai?).