Kokie yra herbo kūrimo principai?

Savo simboliais valstybės, bendruomenės ir giminės paprastai nori parodyti svarbias vertybes, savo praeities pasiekimus ir patirtus iššūkius. Himnuose šios idėjos perteikiamos žodžiais, o herbuose bei vėliavose – ženklais ir spalvomis. Vėliavoje spalvos gali būti panaudojamos kelis kartus vienodo dydžio juostomis ar kitomis figūromis, o jos centre vaizduojamas ženklas, esantis to paties miesto ar valstybės herbe, arba pats herbas. Pavyzdžiui, Vilniaus miesto vėliavoje yra dvi vienodo dydžio juostos, kurių viena yra viršuje, kita – apačioje, per vidurį – siaura geltona juosta, o vėliavos centre – miesto herbas.

Vėliava su bordo spalvos fonu ir siaura geltona juosta per vidurį. Centre esantis skydas vaizduoja pilką riterį su auksiniu kryžiumi ant skydo ir vaiką ant pečių.
Vilniaus miesto vėliava
Herbas su raudonu fonu, ant kurio pavaizduotas baltas žirgas ir ant jo jojantis riteris su mėlynais akcentais ir šviesiai mėlynu skydu, kuriame yra geltonas kryžius. Riteris laiko aukso spalvos ietį. Herbo viršuje yra raudonas karūnuotas elementas su mėlynais ir geltonais akcentais. Šonuose yra du balti grifai, o apačioje - juoda juosta su auksinėmis raidėmis "VIENYBĖ TEŽYDI".

Herbai kuriami pagal heraldikos taisykles. Heraldika – istorijos mokslas, aiškinantis herbų reikšmę ir tiriantis herbus kaip istorijos šaltinius.


Herbo dalys

Paspausk herbo dalis ir susipažink su jo struktūra:

Skydas. Jis gali būti dalijamas į laukus.

Skydo figūra. Skyde vaizduojamos figūros – gyvūnų, žmonių ir t. t. (pvz., Lietuvos herbe – raitelis). Herbo kūrėjai figūras pasirenka pagal tai, ką nori apie save papasakoti (tarkim, svarbų istorijos įvykį, legendą ar atskleisti vertybę). Dažnai skydų figūromis simbolių kūrėjai pasirenka gyvūnus: liūtą (siekiant pabrėžti jėgą, rūstybę ar kilnumą, kilmingumą), erelį (įprastai reiškia drąsą, įžvalgumą), leliją (grožio ar didybės ženklas).

Skydininkai. Skydo šonuose įdėtos figūros, kurios tarsi laiko skydą. Skydininkai dažniausiai būna gyvūnai (žr. Skydo figūra).

Šalmas, karūna, šalmo papuošalas. Herbo kūrėjai virš skydo įprastai deda šalmą su karūna arba be jos, virš jų prideda keletą papuošimų.

Mantija. Apgaubia šalmą su karūna.

Šūkis. Po skydu ar kitoje vietoje herbo kūrėjai užrašo jiems svarbią mintį, idėją, posakį. Kaip antai Prancūzijos herbe yra užrašas „Laisvė, lygybė, brolybė“. Šie žodžiai siejami su XVIII a. pab. Prancūzijos visuomenės judėjimu už karaliaus vienvaldystės panaikinimą, visų piliečių laisvę, lygias teises ir vienybę kartu kuriant valstybės gerovę.


Spalvos

Spalvų reikšmės gali būti labai skirtingos. Dažniausiai naudojamos šios:

Auksinė (geltona) – dosnumaskilnumas.
Sidabrinė (balta) – nekaltumas, dora, sąžinė.
Mėlyna – teisybė ir ištikimybė.
Raudona – drąsa, narsa, už valstybę pralietas kraujas.
Juoda – pastovumas, sielvartas.
Žalia – viltis, laisvė.

Remkis šia informacija ir kitoje skaidrėje pabandyk susikurti savo giminės herbą.

Šalmo papuošalas 1
Karūna 1
Šalmas 1
Mantija arba skraistė 1
Skydas 1
Skydo figūra 1
Kairysis skydininkas 1
Dešinysis skydininkas 1
Tiškevičių giminės herbas

Pasidomėk Tiškevičių giminės istorija ir herbu čia.
Radvilų giminės herbas

Pasidomėk Radvilų giminės istorija ir herbu čia.
  • Nuo didžiojo kunigaikščio Jogailos laikų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje didėjo bajorų (kilmingųjų ir savo teisėmis išsiskiriančių gyventojų) vaidmuo šalies gyvenime.
  • Valstybę valdančios giminės, žemių valdovai taip pat turėjo išsiskirti savo ženklais – simboliais.
  • 1413 m. Lietuvos bajorai gavo teisę naudotis lenkų bajorų giminių herbais ir nuo to laiko savo simbolius kurti bei vartoti pradėjo ir Lietuvą valdžiusios giminės.