Laikas ir laikotarpiai

Spustelk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos.

Piramidė kurios viršuje parašyta - Kaip matuojamas laikas?
Pačiame viršuje parašyta - Para (sudaro 24 valandos).
Žemiau vienu stulpeliu parašyta - Savaitė (sudaro 7 dienos).
Žemiau vienu stulpeliu parašyta - Metai (sudaro 12 mėnesių, 53 savaitės arba 365 dienos. Kas keturis metus vasaris turi 29 d. Tokie metai vadinami keliamaisiais. Jie turi 366 dianas).
Žemiau vienu stulpeliu parašyta - Dešimtemtis (sudaro 10 metų).
Žemiau vienu stulpeliu parašyta - Amžius / Šimtemetis (sudaro 10 dešimtmečių arba 100 metų).
Pačioje apačioje parašyta - Tūkstantmetis (sudaro 10 amžių arba 1000 metų).
Kaip užrašomas laikas?
Arabiški skaitmenys 1, 2 ,3 ,4...
Dienos - 1 diena, 1 d.
Savaitės - 1 savaitė, 1 sav.
Mėnesiai - 1 mėnuo, 1 mėn.
Metai - 1410 metai, 1410 m.
Dešimtemčiai - 1 dešimtemtis, 1 deš.

Romėniški skaitmenys I, II, III, VI...
Amžiai - I amžius, I a.
Tūkstantmečiai - I tūkstantmetis, I tūkstm.

Mes skaičiuojame metus prieš Kristaus gimimą (pr. Kr.) ir po Kristaus gimimo (po Kr.). Dar galima sakyti prieš mūsų erą (pr. m. e.) ir po mūsų eros (po m. e.). Įprasta, kad minėdami savo gimtadienį sakome, kiek metų mums jau yra suėję. Tačiau laiko juostoje žymėsime metus, kurie tuo metu eina. Jeigu tau dabar yra 11 metų, tai laiko juostoje rašyk, kad prasidėjo 12-ieji (dvyliktieji) metai. Taip skaičiuosime ir dešimtmečius (1–10), šimtmečius (1–100) ir t. t., nes paskutiniai šių laikotarpių metai dar nesibaigė, todėl ir laikotarpis tęsiasi.

Datos iki Kristaus gimimo / iki mūsų eros pradžios žymimos atbuline seka. Pavyzdžiui: 

  • 101 m. prieš mūsų erą buvo anksčiau negu 100 m. prieš mūsų erą.
  • III a. prieš mūsų erą buvo anksčiau negu II a. prieš mūsų erą.

Pavyzdžiai:

Spustelk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos.

Nuo 1 m. iki 10 m. yra vienas (pirmas) dešimtmetis, todėl ir 11 m. bei 20 m. yra 2 deš., 21 m. ir 30 m. yra 3 deš. ir t. t.
Nuo 1 m. iki 100 m. yra vienas (pirmas) amžius, todėl ir 101 m. bei 200 m. yra II amžius, 201 m. ir 300 m. yra III amžius, ir t. t.

Atkreipk dėmesį į šio laikotarpio pradžią (XI tūkstm. pr. Kr.) ir pabaigą (XIII a. pr.). Istorikai laikotarpių ribas (pradžią ir pabaigą žyminčias datas) pasirenka pagal tai, kodėl laikotarpis išskiriamas iš kitų. Lietuvos priešistorė – tai laikotarpis, kai dar nebuvo Lietuvos valstybės, todėl šį laikotarpį ir vadiname priešistore (iki valstybės istorijos). Šis Lietuvos istorijos laikotarpis apima įvykius nuo pirmųjų gyventojų kraustymosi iki Lietuvos valstybės susikūrimo.

Pirmųjų Lietuvos gyventojų naudoti senoviniai akmeniniai strėlių antgaliai
Pirmųjų Lietuvos gyventojų naudoti strėlių antgaliai, XI-IX tūkstm. pr. Kr.

Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė (LDK) – pirmoji Lietuvos valstybė. Jos gyvavimą galėtume laikyti vienu atskiru laikotarpiu. Jį pradėtume nuo pirmojo LDK valdovo Mindaugo valdymo pradžios (XIII a. 4 deš.) ir baigtume 1795 m., kai LDK buvo sunaikinta kaimyninių valstybių (jos teritoriją užėmė Rusija ir Prūsija).

Savarankiška Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. Dalį savo istorijos LDK buvo sąjungoje su Lenkija (aptarsime nagrinėdami kitus laikotarpius). LDK buvo visiškai savarankiška (nepriklausoma nuo kitų) valstybė nuo Mindaugo valdymo pradžios iki sąjungos su Lenkija. 

Nutapyta mūšio akimirka, paveikslo centre Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Dešinėje - lenkų karalius Jogaila.
Paveikslas Žalgirio mūšis”. 1878, dailininkas Jonas Mateika. Nacionalinis Varšuvos muziejus


Pirmąją sąjungą su Lenkija sudarė Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila. 1385 m. jis pasirašė Krėvos sutartį, pagal kurią įsipareigojo vesti Lenkijos princesę Jadvygą ir tapti Lenkijos karaliumi. Tokią sąjungą vadiname dinastine unija, nes susijungė dvi valdovų giminės. Jų atstovai turėjo paveldėti ir valdyti abi valstybes – Lenkijos karalystę ir Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę.

Vaizduojamas Žygimantas Augustas apkabinęs Barborą Radvilaitę.
Paveikslas „Žygimantas Augustas su Barbora Radvilaite Radvilų rūmuose Vilniuje”, 1867. Dailininkas J. Mateika. Nacionalinis Varšuvos muziejus

Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas buvo paskutinis vyriškosios giminės Jogailos palikuonis, todėl po jo mirties galėjo nutrūkti sąjunga su Lenkija. Lenkija nenorėjo prarasti šios sąjungos, o ir LDK buvo reikalinga parama kare su Rusija. Todėl abi valstybės sudarė naują sąjungą.

Liublino unijos paveikslo cente iškėlęs kryžių stovi Žygimantas Augustas. Aplink daug įvairių asmenų.
Paveikslas „Liublino unija“. 1869, dailininkas Jonas Mateika. Nacionalinis Varšuvos muziejus

Skulptūra vaizduojanti einantį, besidairantį  vyrą. Ant nugaros nešasi maišą.
J. Zikaro skulptūra „Knygnešys”. Autorius V. Kaltenis

XVIII a. antroje pusėje Abiejų Tautų Respubliką pasidalijo šios kaimyninės valstybės: Rusijos imperija, Austrijos imperija ir Prūsijos karalystė. Įvyko trys padalijimai. 1795 m. įvyko paskutinis ir galutinis valstybės padalijimas. Didžioji dalis dabartinės Lietuvos (išskyrus Užnemunę, dabartinę Suvalkiją ir iki tol Lietuvai nepriklausiusį Klaipėdos kraštą) atiteko Rusijos imperijai.

Rusijos imperijos valdžioje. 1812 m. Rusijai ir Prancūzijai kariaujant tarpusavyje, Lietuvą laikinai buvo užėmęs Napoleonas Bonapartas (Prancūzijos imperatorius). Visą likusį laikotarpį iki 1915 m. diduma dabartinės Lietuvos gyventojų patyrė Rusijos imperijos valdymą: negalėjo savarankiškai spręsti savo krašto valdymo klausimų, XIX a. antroje pusėje – XX a. pr. Rusijos valdžia draudė spaudą lietuviškais rašmenimis. Tačiau, nepaisant priespaudos, Lietuvos gyventojų gretose stiprėjo patriotinės idėjos: noras išsaugoti savo kalbą, tradicijas, siekti Lietuvos savarankiškumo.

1914–1918 m. vyko Pirmasis pasaulinis karas. Vokietijos imperija 1915 m. užpuolė Rusijos imperiją ir užėmė dalį jos teritorijų. Viena iš jų – dabartinė Lietuva. Ši okupacija tęsėsi iki 1918 m. 

Šiuo laikotarpiu brendo Lietuvos valstybės atkūrimo idėja. Per Pirmąjį pasaulinį karą patriotiškai nusiteikę Lietuvos gyventojai 1917 m. Vilniuje surengė lietuvių visuomenės atstovų susirinkimą – Lietuvių konferenciją – ir išrinko Lietuvos Tarybą. Ji paskelbė Lietuvos valstybės atkūrimo aktą (dokumentą).

Atviruke matyti aplink du senovinius automobilius susirinkę kareiviai ir civiliai gyventojai. Pirmame plane dominuoja kareivių, dėvinčių karines uniformas ir šalmus, nugaros. Civilių minia, stebinti įvykį, laikosi už tvoros. Ant atviruko esantis tekstas vokiečių kalba nurodo, kad kaizeris Vilhelmas su generolu fon Hindenburgu atvyko prie Vilniaus katedros.
Kaizerio (Vokietijos valdovo) vizitas Vilniuje. 1916, atvirukas. Nacionalinė Varšuvos biblioteka

1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Taryba paskelbė Nepriklausomybės aktą. Jis skelbė, kad atkuriama Lietuvos valstybė. Žinoma, tai buvo deklaracija (pareiškimas), kurį dar reikėjo įgyvendinti. Buvo būtina užtikrinti, kad kitos valstybės pripažintų Lietuvą nepriklausoma valstybe, sukurti savo valdymo sistemą, apginti šalį nuo išorės priešų.

Tarpukario Lietuva – Respublika. Atkurta Lietuvos valstybė buvo kitokia negu pirmoji. Tai jau ne didžiųjų kunigaikščių valdoma valstybė, o respublika, valdoma tautos atstovų. Kitaip tariant, ne vieno asmens ar giminės, o visos tautos turtu laikoma Lietuva. 1940 m. šalį okupavo Sovietų Sąjunga, Lietuvos Respublikos neliko, todėl ir 1918–1940 m. laikotarpį vadiname Pirmąja Lietuvos Respublika. Kadangi ji gyvavo tarp dviejų pasaulinių karų, jos gyvavimo laikotarpis dar vadinamas tarpukario Lietuva.

Lietuvos taryba pasirašiusi Lietuvos Nepriklausomybės aktą. Iš kairės sėdi: Jonas Vileišis, Jurgis Šaulys, Justinas Staugaitis, Stanislovas Narutavičius, Jonas Basanavičius, Antanas Smetona, Kazimieras Šaulys, Steponas Kairys, Jonas Smilgevičius; iš kairės stovi: Kazimieras Bizauskas, Jonas Vailokaitis, Donatas Malinauskas, Vladas Mironas, Mykolas Biržiška, Alfonsas Petrulis, Saliamonas Banaitis, Petras Klimas, Aleksandras Stulginskis, Jokūbas Šernas, Pranas Dovydaitis
Lietuvos Taryba, pasirašiusi Lietuvos Nepriklausomybės aktą. Autorė A. Jurašaitytė. Kauno arkivyskupijos kurijos archyvas

1939–1945 m. vyko Antrasis pasaulinis karas. 1940 m. Lietuvą pirmą kartą okupavo Sovietų Sąjunga. Svarbiausias šio laikotarpio įvykis – pirmasis Lietuvos gyventojų trėmimas į Sibirą. Šioji okupacija buvo trumpa, nes jau 1941 m. į Lietuvą įžygiavo ir ją okupavo nacistinės Vokietijos kariuomenė.

Raudonosios armijos daliniai peržengia Lietuvos Respublikos sieną, 1940. Lietuvos centrinis valstybės archyvas

1941 m. Lietuvą okupavo nacistinė Vokietija. Tais metais ji pradėjo karą su Sovietų Sąjunga. Okupacija truko iki 1944 m. ir per šį laikotarpį Lietuvos gyventojai patyrė sunkių išbandymų: prieštaraujančius okupacijai valdžia įkalindavo, išveždavo iš šalies, naikino žydus. 1944 m. Sovietų Sąjunga susigrąžino dalį prarastų teritorijų ir prasidėjo antroji sovietinė Lietuvos okupacija.

Pagrindiniai Didžiojo geto vartai. Vienas asmuo stovi kairėje, kiti šnekučiuojasi ties vartais
Didžiojo Vilniaus Geto vartai. Valstybinis Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus

1944 m., baigiantis Antrajam pasauliniam karui, prasidėjo antroji sovietinė okupacija. Visiems Lietuvos gyventojams svarbius sprendimus priimdavo Sovietų Sąjungos valdžia. Okupacijos pradžioje valdžia vykdė gyventojų trėmimus, o ir vėliau įkalindavo, atleisdavo iš darbo visus, kurie nesutikdavo su svetima valdžia. Visą okupacijos laikotarpį Lietuvos gyventojai įvairiais būdais priešinosi Sovietų Sąjungai.

Partizanai, vilkintys uniformomis,  kai kurie su medaliais, pozuoja trimis eilėmis: galinė eilė stovi, vidurinė eilė klūpo, o priekinė eilė sėdi ant žemės. Jie turi šautuvus ir dėvi kepures, kai kurie iš jų turi aiškius skiriamuosius ženklus. Nuotrauka daryta laukia, fone auga medžiai.
Partizanų Dainavos apygardos vadovybė, 1947. MELC archyvas

1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba paskelbė Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Aktą. Nuo šios dienos iki dabar mūsų valstybės gyventojai turi galimybę patys rinkti savo valdžią ir nuspręsti, kokioje šalyje nori gyventi.

Gatvės, kurioje daugybė žmonių neša didelę nacionalinę vėliavą, vaizdas.
Kovo 11-osios minėjimas Vilniuje