Svarbūs Lietuvos teatro ir muzikos istorijos įvykiai bei reiškiniai

Kada įvyko? 1636 m. rugsėjo 4 d. Vilniuje dirbę menininkai pastatė pirmąjį Lietuvoje operos spektaklį „Elenos pagrobimas“. Šį operos spektaklį menininkai sukūrė Baroko epochoje.

Kur vyko? Spektaklio premjera įvyko Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teatre.

Kas buvo operos kūrėjai? Libretą (muzikos kūrinio tekstą) parašė italų kilmės poetas Virdžilijus Pučitelis (Virgilio Puccitelli), dirbęs Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos rūmuose. Manoma, kad šio operos spektaklio muzikos autorius – taip pat italų kompozitorius ir valdovo rūmų muzikos kapelos (grupės) vadovas Markas Skakis (Marco Scacchi).

Kam buvo skirtas renginys? Opera „Elenos pagrobimas“ buvo skirta Karališkosios koplyčios įrengimui ir atidarymui pažymėti. Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vladislovui Vazai parėmus, Vilniaus katedroje įrengta koplyčia, į kurią 1636 m. rugpjūčio 14 d. buvo atgabenti šv. Kazimiero (Lenkijos ir Lietuvos princo) palaikai karste. Ši koplyčia dabar žinoma Šv. Kazimiero koplyčios pavadinimu.

Apie ką buvo operos spektaklis? Operos spektaklyje pasakojama apie Spartos karaliaus žmonos Elenos pagrobimą. Tai padarė ją įsimylėjęs Trojos princas Paris.

Dykra – negyvenamas arba mažai apgyvendintas LDK, Prūsijos, Livonijos pasienio ruožas.

Furijos – romėnų mitologijoje tai sąžinės graužaties, keršto deivės, kankinančios nusikaltusiuosius ir gyvenančios požemio karalystėje.

Kada įvyko? 1899 m. Palangoje Juozas Vilkutaitis-Keturakis pastatė pirmąjį lietuvišką spektaklįkomediją „Amerika pirtyje“.

Kur vyko? XIX a. pabaigoje Lietuvoje dar trūko spektakliams tinkamų vietų, o ir Rusijos imperijos valdžia neleisdavo statyti meninių pasirodymų, kurie skleistų tautines idėjas. Todėl Lietuvos menininkams reikėjo ieškoti neįprastų sprendimų. 

Kas buvo spektaklio kūrėjai? Spektaklio scenarijaus viršelyje nurodyta, kad spektaklį parašė Keturakis. Šį slapyvardį vartojo broliai Juozas ir Antanas Vilkutaičiai, XIX a. pabaigoje rašę straipsnius į lietuviškus laikraščius.

Apie ką buvo spektaklis? Komedijoje „Amerika pirtyje“ vaizduojama Lietuvos kaimo gyventojų kasdienybė ir noras iškeliauti į Ameriką.

Kokios buvo istorinės spektaklio pastatymo aplinkybės? Komediją Keturakis parašė tuo metu, kai Lietuvoje buvo draudžiama lietuviška spauda (1864–1904 m.). Tuo laikotarpiu šalyje prasidėjo pirmoji emigracijos banga – daug Lietuvos gyventojų emigravo į Šiaurės Ameriką (nagrinėjome temoje „Lietuva ir lietuvybė pasaulyje“).

Kada įvyko? Dainų šventes chorų vadovai ir visuomenininkai pradėjo organizuoti XX a. pradžioje – tai buvo pirmieji bendri kelių chorų koncertai. Ši nauja tautinę kultūrą (muziką) puoselėjanti tradicija išaugo į renginį, sutelkiantį chorus iš visos Lietuvos. Pirmoji Lietuvos dainų šventė įvyko jau nepriklausomoje (tarpukario) Lietuvoje – 1924 m. rugpjūčio 23–25 dienomis.

Kur vyko? Tuometėje (laikinojoje) Lietuvos sostinėje – Kaune, Parodų aikštėje.

Kas dalyvavo? Pirmojoje Lietuvos dainų šventėje dalyvavo daugiau nei 80 mišriųjų (vyrų ir moterų) chorų: pusė jų buvo bažnyčioms priklausantys chorai, kita dalis – mokyklų ir įvairių organizacijų chorai. Apie 3000 choristų sudainavo 36 dainas (22 liaudies ir 14 lietuvių kompozitorių kūrinių). Dainų šventėje chorai atliko ir Lietuvos himną – Vinco Kudirkos „Tautišką giesmę“.

Kur prasidėjo dainų švenčių tradicija? Dainų šventės prasidėjo Vakarų Europoje XIX a. viduryje. Pirmąją dainų šventę 1843 m. surengė Šveicarija. Vėliau jos išpopuliarėjo Vokietijoje, Skandinavijos (Danijoje, Norvegijoje, Švedijoje) ir Baltijos (Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje) valstybėse.

2008 m. dainų ir šokių šventės Baltijos valstybėse įrašytos į UNESCO kultūros paveldo sąrašą.

Kada įvyko? Roko muzikos festivalis (masinė kultūros šventė) Lietuvoje vyko
1987–1989 m., 1996 m., 1997 m.

Kas dalyvavo? Marše dalyvavo muzikos grupės iš Baltijos valstybių (Lietuvos, Latvijos, Estijos). Renginiuose dalyvavo šios lietuviškos grupės: „Antis“, „Bix“, „Už tėvynę“, „Katedra“, „Foje“, jaunimo muzikos klubo folkloro grupė „Namo“.

Kokiomis aplinkybėmis vyko festivaliai? Roko maršai buvo „Dainuojančios revoliucijos“ dalis. Muzikos atlikėjai savo dainų žodžiais ir kalbomis kvietė Lietuvos gyventojus palaikyti demokratijos, laisvės idėjas. Prisiminkime 5 klasės temą „Kelias į Nepriklausomybę ir dabarties Lietuvą“.

Kas skambėjo? Viena iš skambėjusių dainų – „Lietuvos valstybė“, kurią 1989 m. sukūrė ir atliko roko grupė „Antis“. Ji buvo skirta tais metais vykusiam trečiajam Roko maršui per Lietuvą. Tbilisyje sovietų kariuomenė išvaikė mitinguotojus, kurie reikalavo Gruzijos nepriklausomybės, todėl Lietuvos visuomenėje kilo nauja kovos už laisvę banga. Tokia daina buvo drąsos kovoti už nepriklausomybę pavyzdys (juk tuo metu Lietuvoje buvo sovietų kariuomenė ir šalis dar nebuvo atkūrusi nepriklausomybės).