Valstybės kūrimas

Pirmas iššūkis besikuriančiai Lietuvos valstybei buvo apibrėžti savo teritoriją ir sienas. Lietuva iškart susidūrė su trimis priešais, prieš kuriuos teko kariauti, siekiant apginti Vasario 16-ąją. Nepriklausomybės kovose Lietuva atsilaikė dėka savanorystės pagrindu sukurtos kariuomenės, į kurią atėjo patriotiškai nusiteikę žmonės iš įvairių visuomenės grupių. Jau 1919 m. pavasarį joje buvo apie 8000 savanorių. Sunkiausiai sekėsi kovoti su Lenkija. 1920 m. rudenį susitarimus sulaužiusią ir įsiveržusią Lenkijos kariuomenę lietuviai sustabdė prie Širvintų ir Giedraičių. Nepaisant Vilniaus krašto netekties, Lietuva sugebėjo apginti nepriklausomybę ir galėjo toliau kurti demokratinę respubliką. Viltį ir tikslą atgauti Vilniaus kraštą Lietuva išsaugojo iki pat 1939 m. Nepriklausomybės kovos tapo vienu gražiausių lietuvių tautos praeities puslapių, liudijančių atkaklią kovą dėl savo laisvės.

"Lietuva nepriklausomybės kovose diagrama".
Priešas: Sovietų Rusija, priešo tikslas: prijungti Lietuvą prie Sovietų Rusijos, karo laikas: 1918-1919 m., karo rezultatas Lietuva laimėjo.
Priešas: bermontininkai, priešo tikslas: atkurti Rusijos imperiją, karo laikas: 1919 m, karo rezultatas Lietuva laimėjo.
Priešas: Lenkija, priešo tikslas: prijungti Lietuvą prie Lenkijos, karo laikas: 1919-1920 m., karo rezultatas: prarastas Vilniaus kraštas.
Lietuva nepriklausomybės kovose: priešas, tikslas, laikas, rezultatas

Vasario 16 d. akte nepriklausomybės kūrėjai numatė, kad valstybės pamatus turi sukurti visų piliečių demokratiniu būdu išrinktas parlamentas – Steigiamasis Seimas. Dėl nepriklausomybės kovų rinkimai į Steigiamąjį Seimą surengti tik 1920 m. balandžio viduryje, rinkimų teisę gavo 21 metų sulaukę Lietuvos piliečiai, neatsižvelgiant į jų tikėjimą, tautybę ar lytį. Rinkimų teisę turėjo ir moterys, leista balsuoti ir kariams. Rinkimai vyko dar nepasibaigus karui su Lenkija. Išrinkta 112 Seimo narių. Daugumą (59 vietas) laimėjo Lietuvos krikščionių demokratų partija, vadovaujama Aleksandro Stulginskio. 

Steigiamojo Seimo rinkimuose balsuoja Lietuvos kariuomenės Trečiojo pėstininkų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto pulko kariai, 1920 m. balandžio 14–15 d.
Steigiamojo Seimo rinkimuose balsuoja Lietuvos kariuomenės Trečiojo pėstininkų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto pulko kariai, 1920 m. balandžio 14–15 d. Lietuvos centrinio archyvo nuotrauka
Rinkimai į Steigiamąjį Seimą. Radviliškis, 1920 m. balandžio 14–15 d. Lietuvos centrinio archyvo nuotrauka
Rinkimai į Steigiamąjį Seimą. Radviliškis, 1920 m. balandžio 14–15 d. Lietuvos centrinio archyvo nuotrauka

Steigiamasis Seimas 1920–1922 m. dirbo Kaune. Jis patvirtino Vasario 16-osios akto teisėtumą, įtvirtino demokratinės, parlamentinės valstybės principus, tikėjimo, sąžinės ir žodžio laisvę, lyčių ir tautų lygybę pagal įstatymą, asmens neliečiamumą ir jo privačios sąžinės bei žodžio laisvę. Lietuvos Valstybės Taryba ir Steigiamasis Seimas užbaigė tautinio atgimimo laikotarpį. Šis seimas priėmė nuolatinę valstybės Konstituciją, žemės reformos įstatymą, svarstė ir priėmė įvairias valstybės gyvenimo sritis reguliuojančius įstatymus (pvz., įvedė Lietuvoje metrinę matų, saikų ir svorių sistemą, įvedė Vidurio Europos laiką). Įvestas nacionalinis pinigas litas, kuris visą nepriklausomybės laikotarpį buvo stipri šalies valiuta. Priėmęs svarbiausius teisės aktus, seimas užbaigė Lietuvos valstybės atkūrimą. Šio seimo laikotarpiu sutvirtėjo tarptautinė Lietuvos padėtis. Per pustrečių metų Lietuvą nepriklausoma valstybe pripažino šešiolika šalių. Steigiamuoju Seimu Lietuva pasirinko parlamentą kaip pagrindinę valstybės valdymo instituciją, kuri iki 1926 m. buvo ryškiausias demokratijos ženklas ir kurį siekta puoselėti.

5 litų moneta su J. Basanavičiaus portretu, 1936
5 litų moneta su J. Basanavičiaus portretu, 1936
1000 litų banknotas, 1924
1000 litų banknotas, 1924
Paminklas J. Basanavičiui Vilniuje. Paminklas vaizduoja stovintį J. Basanavičių su lazda rankoje
Paminklas J. Basanavičiui Vilniuje. Skulptorius G. Piekuras, 2018. BNS nuotrauka

Jonas Basanavičius (1851–1927). XIX a. lietuvių tautinio atgimimo patriarchas dalyvavo visose svarbiausiose akcijose, kur buvo atstovaujama lietuvių tautos interesams, ir atkuriant Lietuvos valstybingumą. 1918 m. vasario 16 d. vadovavo Lietuvos Tarybos posėdžiui, kuriame visi nariai priėmė Nutarimą dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo – plačiai žinomą Lietuvos Nepriklausomybės Akto pavadinimu, simboliškai jį pasirašė pirmasis. Vėliau, jau po Vasario 16-osios akto, kartu su visa Lietuvos Taryba priėmė pirmuosius įstatymus, kurie ir nustatė Lietuvos Valstybės pagrindus. Raudonajai armijai, vėliau Lenkijos kariuomenei okupavus Vilnių, liko gyventi šiame mieste ir nors oficialiai veiklos Lietuvos Valstybės Taryboje nenutraukė, tačiau faktiškai joje nebedalyvavo. Mirė vasario 16 d. per 9-ąsias nepriklausomybės metines. Palaidotas Vilniuje, Rasų kapinėse.

Kazio Griniaus nuotrauka
Kazys Grinius

Kazys Grinius (1866–1950). Kadaise knygnešys, „Aušros“ platintojas ir varpininkas. Pagal profesiją buvo gydytojas. 1914 m. „Varpe“ išspausdino straipsnį Apie šalies nepriklausomybę, jame pirmasis iš lietuvių aiškiai išdėstė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo prielaidas. Valstiečių liaudininkų partijos narys, Steigiamojo Seimo narys, vienas iš 1922 m. Konstitucijos rengėjų, 1920–1922 m. vyriausybės vadovas. 1926 m. buvo išrinktas trečiuoju Lietuvos Respublikos Prezidentu. Jam esant Prezidentu pasirašyta nepuolimo sutartis su Sovietų Sąjunga, pradėtos derybos dėl prekybos sutarčių su Rusija ir Vokietija. Amžininkų teigimu, buvo idealistas, patriotas, labai darbštus, kuklus, o kaip politikas – demokratiškas, taupus ir vengiantis naudoti valstybės turtą asmeniniams reikalams. Nesinaudojo valstybiniu automobiliu. Per Antrąjį pasaulinį karą pasitraukė į Vokietiją, o vėliau – į JAV. K. Grinius neprarado vilties, kad bolševikų režimas žlugs, kad bus atkurta laisva ir demokratinė Lietuvos valstybė. Dėl Lietuvos okupacijos jis kreipėsi net į šešiolikos valstybių vadovus, prašydamas paramos. Mirė Čikagoje 1950 m.

Antanas Smetona

Antanas Smetona (1874–1944). Pagal profesiją buvo teisininkas. Telkė lietuvių inteligentiją. Įkūrė Lietuvių tautininkų sąjunga ir buvo jos vadovas. Lietuvos tarybos pirmininkas, signataras, Seimo narys, pirmasis Lietuvos prezidentas (1919–1920). Tačiau 1926 m. kartu su karininkais įvykdė valstybės perversmą ir realiai valdė Lietuvos Respubliką iki 1940 m. Kaip valstybės vadovas, buvo stiprios diktatūrinės, vieno asmens valdžios šalininkas. Rėmėsi daugiausia tautininkais, kariuomene, policija, valstybės saugumu. Suvaržė laisvę viešai skleisti valdžiai nepalankias nuostatas (įvedė cenzūrą), sugrąžino karo padėtį, uždraudė politinių partijų (išskyrus tautininkų) veiklą, stiprino prezidento valdžios galias. Jo valdymo laikmetis laikomas demokratijos nuosmukiu. 1940 m., kai Lietuvai grėsė Sovietų Sąjungos okupacija, paliko šalį ir emigravo į JAV.

Aleksandro Stulginskio nuotrauka
Aleksandras Stulginskis, 1920–1922

Aleksandras Stulginskis (1885–1969). Pagal profesiją agronomas. Pirmojo pasaulinio karo metu buvo vienas Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo šelpti vadovų Vilniuje. Dėstė gamtos mokslus Lietuvių gimnazijoje. 1917 m. rugsėjo 18–22 d. dalyvavo Lietuvių konferencijoje Vilniuje. Išrinktas į Lietuvos Tarybą (vėliau – Valstybės taryba). 1918 m. vasario 16 d. pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą. Priklausė Lietuvos krikščionių demokratų partijai. Prieš tapdamas politiku gerai mokėjo tik vokiečių kalbą. Darbui aukštose pareigose gerai išmoko prancūzų, anglų ir lotynų kalbas. Pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje išrinktas jo pirmininku. Šias pareigas pradėjo eiti būdamas 35 metų amžiaus ir iki šiol išlieka jauniausiu Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pareigas pradėjusiu eiti asmeniu. 1920–1926 m. buvo Lietuvos Respublikos prezidentas. Daug prisidėjo kurdamas demokratiją Lietuvoje.

Lietuvos Steigiamojo Seimo narės. Kaunas, 1920. Iš kairės sėdi: Emilija Spudaitė-Gvildienė, Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, Magdelena Draugelytė-Galdikienė; iš kairės stovi: Ona Muraškaitė-Račiukaitienė, Salomėja Stakauskaitė.
Lietuvos Steigiamojo Seimo narės. Kaunas, 1920. Iš kairės sėdi: Emilija Spudaitė-Gvildienė, Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, Magdelena Draugelytė-Galdikienė; iš kairės stovi: Ona Muraškaitė-Račiukaitienė, Salomėja Stakauskaitė. Maironio lietuvių literatūros muziejaus nuotrauka

Iki XX a. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, moterys negalėjo dalyvauti politiniame gyvenime. 1918 m. kuriantis Lietuvos valstybei, Lietuvos Taryba suteikė balsavimo teisę ir moterims. Į pirmąjį demokratiškai išrinktą Lietuvos parlamentą pateko ne viena moteris. Iš viso penkiuose Lietuvos Respublikos seimuose dirbo 11 moterų. Pirmajam Steigiamojo Seimo posėdžiui pirmininkavo vyriausia amžiumi Seimo narė Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Anot Kazio Griniaus, „žurnalistams tai buvo pasaulinė sensacija“. 1926 m. Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose tarp keturių kandidatų buvo ir dvi moterys, priklausiusios Valstiečių liaudininkų partijai: G. Petkevičaitė-Bitė ir Felicija Bortkevičienė. Antroji 1918 m. siūlyta į švietimo ministrės pareigas.