Vytautas Didysis

Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Aleksandro Gvanjinio kronikos „Europos Sarmatijos aprašymas“, 1578. Varšuvos nacionalinė biblioteka

Kęstučio sūnus Vytautas Didžiuoju pavadintas ne tik dėl to, kad valdė Lietuvos valstybę gana ilgai – 1392–1430 m., bet todėl, kad tiek vidaus politikoje, tiek užsienio politikoje kaip valdovas nuveikė labai daug. Su jo vardu siejamas bajorijos stiprėjimas, krikščionių bažnyčios įsitvirtinimas, gotikinės architektūros ir raštingumo plitimas, pakantumas kitatikiams, LDK simbolių ir pinigų atsiradimas, sėkmingi karai su kaimyninėmis valstybėmis, didžiausia kada nors turėta Lietuvos teritorija.

Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos.


Vytautas atvedė Lietuvą į politinės galios viršūnę. Jis ne tik labiausiai išplėtė valstybės teritoriją, tačiau išsprendė pagrindinę XIII–XV a. Lietuvos problemą – kryžiuočių puldinėjimus. Žalgirio mūšis, laimėtas dėl Vytauto taktinio atsitraukimo manevro, išgarsėjo visoje Europoje.

Vytautas jaunystėje. Dalininkė
J. Malinauskaitė

Kaip atrodė Vytautas Didysis nežinome. Iš to laikmečio nėra išlikusio nė vieno jo portreto, tačiau ne vienas dailininkas yra mėginęs jį pavaizduoti vėlesniais laikais. Vytautas mirė 1430 m. Trakuose po nelaimingo atsitikimo medžioklėje. Palaidotas buvo Vilniaus katedroje, tačiau dabartinė kapo vieta nėra žinoma. Lietuvoje jam pastatyta daug paminklų: jo vardu miestuose pavadintos gatvės, tiltai, gimnazijos, Kauno Vytauto Didžiojo universitetas, valstybiniai apdovanojimai.  Vytauto vardas – vienas populiariausių Lietuvoje. 

Vytauto laidotuvės. XV a. piešinys imperatoriaus Zigmanto Liuksemburgiečio knygoje
Vytauto Didžiojo paminklas Jurbarke. 1930, skulptorius V. Grybas
Vytauto paminklas Veliuonoje. 1930, skulptorius A. Šinkūnas. Autorius
E. Giedraitis